129 Student-Athletes Named to Fall 2019 Dean's List

129 Student-Athletes Named to Fall 2019 Dean's List

NORTON, Mass. – The Wheaton College Department of Athletics had a total of 129 student-athletes named to the Fall 2019 Dean's List which was announced by the Office of the Registrar.

All of Wheaton's varsity programs are represented on the list, recognizing student-athletes who earned a 3.50-grade point average (GPA) or better during the fall semester. The Lyons' sophomores led the way with 39 honorees, while the first years were right behind with 35 representatives, followed by the seniors (31) and juniors (24). The Lyons had 15 student-athletes earn a perfect 4.0. 

The breakdown of student-athletes on Dean's List is solely based on the list provided by the Registrar's Office, which is subject to change and also can be found here: Dean's List Fall 2019.

 

SENIORS: 2020    
Alexa Barbagallo Women's Soccer Team
Elizabeth Bernardy Women's Swimming & Diving/Track & Field Team
Lilly Callahan Women's Lacrosse Team
Katharine Chura Women's Soccer Team
Hollis Cohan Women's Cross Country/Track & Field Team
Shannon Connolly Women's Swimming Team
Caitlin Daley Women's Swimming Team
Megan Darrell Women's Soccer Team
Alex DuBrow Men's Basketball Team
Neil Fitzgerald Men's Soccer Team
Sophia Hatzikos Women's Swimming Team
Elizabeth Helmreich Field Hockey Team
Ashley Hill Women's Basketball Team
Rebecca Houghton Volleyball Team
Bailey Karnes Field Hockey Team
Morgan Karnes Field Hockey Team
Paige Kehoe Women's Cross Country/Track & Field Team
Robert Lowey Men's Basketball Team
Madeline Morrison Women's Swimming Team
Aymara O'Brien-Pappalardo Women's Soccer Team
Jenna Palmer Women's Soccer Team
Gina Pardi Women's Cross Country/Track & Field Team
Noelle Perciballi Women's Soccer Team
Trevor Ragas Men's Swimming Team
Nicholas Raposo Baseball Team
Lily Scammon Women's Soccer Team
Kyra Schwartzman Women's Lacrosse Team
Meghan Sharick Women's Lacrosse Team
Jill van der Schaaf Women's Indoor Track Team
Katherine Vitello Women's Swimming Team
Natalie Wind Women's Basketball Team
     
JUNIORS: 2021    
John Billings Men's Track & Field Team
Katherine Brown Women's Cross Country/Track & Field Team
Neal Canastra Men's Lacrosse Team
Jena Casman Women's Lacrosse Team
Julia Centola Women's Swimming Team
Thomas Cosgriff Men's Lacrosse Team
Mark D'Augelli, Jr. Baseball Team
Lydia DaCorte Women's Swimming Team
Lauren Davidson Women's Track & Field Team
Chloe Deubner Women's Swimming Team
Caroline Genther Women's Swimming Team
Amy Glover Women's Cross Country/Track & Field Team
Melissa Jernakoff Field Hockey Team
Casey Kaplan Women's Lacrosse Team
Angela Macksoud Women's Lacrosse Team
Elizabeth Michaud Women's Tennis Team
George Mulcahey Baseball Team
Jessica Nardozza Softball Team
Eva Pet Women's Swimming Team
Karli Retzel Women's Basketball Team
Saralynn Spear Women's Track & Field Team
Delaney Stokes Field Hockey Team
Danielle Trudeau Women's Lacrosse Team
Sarah Yates Field Hockey Team
     
SOPHOMORES: 2022   
Madalyn Amero Women's Track & Field Team
Kathryn Byrnes Women's Soccer Team
Emma Candelaria Softball Team
Lena Carr Women's Basketball Team
Alexandra Case Women's Track & Field Team
Alexander Chu Men's Lacrosse Team
Jessica Cully Women's Lacrosse Team
Zachary Dagan Men's Basketball Team
Chelsea El-Hajj Women's Cross Country/Track & Field Team
Kevin Fischer Men's Cross Country/Track & Field Team
Emma Flesher Women's Swimming Team
Kayleigh Foley Women's Swimming Team
Miriam Galindo Cerrada Women's Tennis Team
Kayla Garabedian Women's Track & Field Team
Rebecca Harmon Field Hockey Team
Lauriina Heinonen Synchro Team
William Jacobs Men's Indoor Track Team
Lindsay Janeczek Field Hockey Team
Katherine Leckbee Women's Cross Country/Track & Field Team
Mia Len Women's Basketball Team
Tessa Lopresti Synchro Team
Jessica  Love Women's Swimming Team
Delia MacLaughlin Women's Swimming Team
Elizabeth Matre Women's Track & Field Team
Haley McCreight Volleyball Team
Brennan McIntyre Men's Lacrosse/Swimming & Diving Team
Alex Nickerson Men's Soccer Team
Sarah Pritchard Softball Team
Jaime Rattenni Women's Soccer Team
Antonio Rogliano Men's Soccer Team
Sadie Shore Women's Basketball Team
Katherine Steinberg Women's Soccer/Tennis Team
Chloe Troy Women's Soccer Team
Chloe Van Dyne Women's Track & Field Team
Margaret Walker Women's Track & Field Team
Hannah Wescott Women's Track & Field Team
Elizabeth Williams Field Hockey Team
Griffin Young Baseball Team
Emma Yount Women's Cross Country/Track & Field Team
     
FIRST-YEARS:   2023  
Cory Bannon Men's Lacrosse Team
Daniel Benjamin Men's Lacrosse Team
Hannah Brunelle Women's Cross Country/Track & Field Team
Matthew Cahill Men's Track & Field Team
Evan Cook Men's Basketball Team
Taylor Couto Women's Swimming Team
Nicholas Croteau Baseball Team
Evan Domingos Men's Swimming Team
Abbey Durell Softball Team
Madeline Eller Women's Swimming Team
Sophia Gottlieb Women's Tennis Team
Emily Kelly Women's Lacrosse Team
Samuel Kerrigan Men's Lacrosse Team
Jessie Kilburn Women's Lacrosse/Soccer Team
Dayton Kozlowski Men's Lacrosse Team
Nicholas Lindquist Men's Soccer Team
Meredith Mashtare Women's Cross Country/Track & Field Team
Laura Molesworth Women's Swimming Team
Elise Morley Women's Swimming Team
Rachel Murray Women's Track & Field Team
William Musto Baseball Team
Ethan Na Men's Tennis Team
Erin Ortega Women's Lacrosse Team
Max Pierce Baseball Team
Matthew Potts Baseball Team
Ariana Rajaee Volleyball Team
Christopher Register Men's Tennis Team
Sabrina Schully Women's Track & Field Team
Sophia Shekarchi Field Hockey Team
Leah Shoulta Women's Swimming Team
John Smyrski Men's Lacrosse Team
Noah Sochaczevski Men's Basketball Team
Aidan Westenberg Men's Track & Field Team
Sophie Wilhelm Volleyball Team
Robert Wirtanen Baseball Team